Skip to content

275 Lawrence Corner Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1900

Last Sale Date
Nov 19, 1982

Property Information

Block901
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class15
Description2S-AL-O+BARN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
27%
Improvement Value:$106,300
73%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,606+5.6%
2024$6,257+4.1%
2023$6,011+2.8%
2022$5,845+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 637, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1900