Skip to content

682 Salem-Quinton Rd

Salem, NJ 08079

Built 1946

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block12
Lot33
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,900
16%
Improvement Value:$95,200
84%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,292+7.6%
2024$3,988+11.5%
2023$3,576+2.4%
2022$3,494-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 3787, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1946