Skip to content

865 Salem-Quinton Rd

Salem, NJ 08079

Built 1910

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Jul 14, 1989

Property Information

Block3
Lot53
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage802
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,100
25%
Improvement Value:$45,200
75%
Total Assessment$60,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,288+7.6%
2024$2,126+11.5%
2023$1,907+2.4%
2022$1,863-17.3%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 750, Page 230

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 652, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1910