Skip to content

78 Seventh St

Salem, NJ 08079

Built 1910

Last Sale Price
$54,500
Last Sale Date
Nov 24, 1992

Property Information

Block21
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,522
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
21%
Improvement Value:$38,800
79%
Total Assessment$49,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,053+4.6%
2024$3,875+8.3%
2023$3,578+2.1%
2022$3,506+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 840, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1910