Skip to content

337 E Broadway

Salem, NJ 08079

Built 1915

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Aug 5, 2020

Property Information

Block68
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
14%
Improvement Value:$38,700
86%
Total Assessment$44,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,683+4.6%
2024$3,522+8.3%
2023$3,252+2.1%
2022$3,186+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 4561, Page 205Recorded8/31/2020

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 993, Page 59

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 890, Page 185

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 751, Page 237

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 642, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1915