Skip to content

153 Seventh St

Salem, NJ 08079

Built 1883

Owner
---
Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 10, 2025

Property Information

Block27
Lot26
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,341
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,600
41%
Improvement Value:$14,100
59%
Total Assessment$23,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,949+4.6%
2024$1,863+8.3%
2023$1,720+2.1%
2022$1,686+0.6%
Property History
Sales9

Property Sale

SaleMulti
$130,000
Sq Ft2,341DeedBook 4726, Page 659Recorded4/16/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$8,000
Sq Ft2,341DeedBook 4598, Page 1933Recorded8/5/2021

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 4017, Page 832

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 3440, Page 46

Property Sale

Sale
$71,256
DeedBook 1318, Page 93

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 1278, Page 43

Property Sale

Sale
$23,300
DeedBook 890, Page 188

Property Sale

Sale
$23,300
DeedBook 753, Page 92

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 626, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1883