Skip to content

82-84 Market St

Salem, NJ 08079

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block27
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionDF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,600
7%
Improvement Value:$120,400
93%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,689+4.6%
2024$10,219-9.5%
2023$11,286+2.1%
2022$11,059+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 4675, Page 1297Recorded9/12/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 1199, Page 323

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1095, Page 305

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 826, Page 63

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 611, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1940