Skip to content

168 E Broadway

Salem, NJ 08079

Built 1830
Commercial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block27
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionBB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,800
7%
Improvement Value:$154,000
93%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,632+4.6%
2024$13,034+8.3%
2023$12,034+2.1%
2022$11,792+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4611, Page 817Recorded11/19/2021

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 1291, Page 144

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 1173, Page 239

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1074, Page 278

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 724, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1830