Skip to content

217 Grant St

Salem, NJ 08079

Built 1930

Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block27
Lot16
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
21%
Improvement Value:$32,500
79%
Total Assessment$41,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,379+4.6%
2024$3,231+8.3%
2023$2,983+2.1%
2022$2,923+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930