Skip to content

166 Seventh St

Salem, NJ 08079

Built 1940

Last Sale Date
Aug 24, 1990

Property Information

Block28
Lot33
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,100
9%
Improvement Value:$122,100
91%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,034+4.6%
2024$10,549+8.3%
2023$9,740+2.1%
2022$9,544+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 783, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1940