Skip to content

15 Ward St

Salem, NJ 08079

Built 1995

Last Sale Price
$33,895
Last Sale Date
Apr 23, 1997

Property Information

Block5
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
21%
Improvement Value:$33,300
79%
Total Assessment$42,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,486+4.6%
2024$3,333+8.3%
2023$3,077+2.1%
2022$3,015+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$33,895
DeedBook 960, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 706, Page 120