Skip to content

19 Ward St

Salem, NJ 08079

Built 1995

Last Sale Price
$35,160
Last Sale Date
Apr 15, 1992

Property Information

Block5
Lot6
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
22%
Improvement Value:$33,300
78%
Total Assessment$42,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,494+4.6%
2024$3,341+8.3%
2023$3,085+2.1%
2022$3,023+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$35,160
DeedBook 1001, Page 101

Property Sale

Sale
$650
DeedBook 729, Page 101