Skip to content

17 Ward St

Salem, NJ 08079

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block5
Lot5
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class15
DescriptionDF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
21%
Improvement Value:$33,700
79%
Total Assessment$42,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,527+4.6%
2024$3,372+8.3%
2023$3,114+2.1%
2022$3,051+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 4616, Page 1575Recorded1/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$42,170
DeedBook 878, Page 322