Skip to content

16 Eakin St

Salem, NJ 08079

Built 1960

Last Sale Date
Dec 29, 1989

Property Information

Block65
Lot9
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,411
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
8%
Improvement Value:$73,300
92%
Total Assessment$79,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,569+4.6%
2024$6,281+8.3%
2023$5,799+2.1%
2022$5,682+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 765, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1960