Skip to content

277 E Broadway

Salem, NJ 08079

Built 1842

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block65
Lot1
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,200
13%
Improvement Value:$49,100
87%
Total Assessment$56,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,629+4.6%
2024$4,426+8.3%
2023$4,086+2.1%
2022$4,004+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1135, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1842