Skip to content

46 Olive St

Salem, NJ 08079

Built 1910

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block68
Lot26
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class27
Description1/2 DF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,119
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,500
23%
Improvement Value:$21,700
77%
Total Assessment$28,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,319+4.6%
2024$2,217+8.3%
2023$2,047+2.1%
2022$2,006+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3524, Page 544

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 1322, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1910