Skip to content

43 Walnut St

Salem, NJ 08079

Built 1899

Last Sale Price
$4,500
Last Sale Date
Jun 11, 2013

Property Information

Block82
Lot31
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class27
Description1/2 DR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
16%
Improvement Value:$34,600
84%
Total Assessment$41,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,404+4.6%
2024$3,254+8.3%
2023$3,005+2.1%
2022$2,944+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$4,500

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 3634, Page 818Recorded7/12/2013

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 1255, Page 6

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 835, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1899