Skip to content

63 Bernards Ave

Bernardsville, NJ 07924

Built 1881
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2025

Property Information

Block102
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page64

Building Details

Building Class19
Description6FAM
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,092
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,700
33%
Improvement Value:$610,800
67%
Total Assessment$908,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$15,966+1.6%
2023$15,712+1.4%
2022$15,490+5.6%
2021$14,674+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

To:

DeedBook 2187, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1881