Skip to content

11 Grove St

Bernardsville, NJ 07924

Built 1900

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 9, 2012

Property Information

Block102
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page64

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,251
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,900
43%
Improvement Value:$197,700
57%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,233+3.2%
2024$6,037+2.4%
2023$5,897+2.3%
2022$5,767+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,251DeedBook 6550, Page 1961

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5573, Page 1816

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 1986, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1900