Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
75 Bernards Ave
Bernardsville, NJ 07924
Commercial
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2025
Property Information
Block102
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page64
Building Details
Building Class10
Description1S-F
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,968
Acreage3.07
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$408,800
52%
Improvement Value:$380,000
48%
Total Assessment$788,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,506 | +2.0% |
| 2024 | $14,224 | -0.3% |
| 2023 | $14,266 | -0.3% |
| 2022 | $14,307 | +3.2% |
Property History
No events match the selected filters.