Skip to content

10 Holly Ridge Court

Bernardsville, NJ 07924

Built 2001

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Mar 10, 2009

Property Information

Block146
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page62

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,899
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,100
28%
Improvement Value:$709,300
72%
Total Assessment$983,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,298+1.2%
2024$17,093+1.8%
2023$16,797+0.7%
2022$16,687+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To: Wei, Grant & Eileen P

Sq Ft2,899DeedBook 6241, Page 440

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 6046, Page 583

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 5266, Page 831

Property Sale

Sale
$587,632
DeedBook 2354, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 2001