Skip to content

3 Stirling Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 2001

Last Sale Price
$1,101,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block146
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page62

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,720
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,900
22%
Improvement Value:$973,100
78%
Total Assessment$1,249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,133+4.2%
2024$21,237+5.0%
2023$20,229+1.3%
2022$19,965+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,101,000

To: Porter, Matthew & Allison

Sq Ft3,720DeedBook 7417, Page 1711Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$740,582
DeedBook 5076, Page 3740

Property Built

Built

Year Built: 2001