Skip to content

96 Mt. Harmony Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1938
Farm (Regular)

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 29, 1978

Property Information

Block28
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page29

Building Details

Building Class21
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,360
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,200
30%
Improvement Value:$718,600
70%
Total Assessment$1,032,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,729+2.8%
2024$18,226+2.9%
2023$17,711+2.8%
2022$17,232-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft5,360DeedBook 1389, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1938