Skip to content

15 Hull Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1942

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 28, 2001

Property Information

Block28
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page29

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,603
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,000
44%
Improvement Value:$392,200
56%
Total Assessment$698,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,207+5.0%
2024$11,624+1.5%
2023$11,457+2.3%
2022$11,200+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,603DeedBook 5038, Page 1515

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1743, Page 59

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1428, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1942