Skip to content

54 Mt. Harmony Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1940

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block28
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page29

Building Details

Building Class21
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,727
Acreage1.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$346,100
32%
Improvement Value:$750,100
68%
Total Assessment$1,096,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,139+4.3%
2024$18,342+1.9%
2023$18,007+2.9%
2022$17,497+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft3,727DeedBook 5586, Page 1993

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 2120, Page 885

Property Sale

SaleMulti
$307,500
DeedBook 1663, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1940