Skip to content

35-2 Charles Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1982

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block28
Lot58.09
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page29

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,742
Acreage5.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$523,800
51%
Improvement Value:$503,100
49%
Total Assessment$1,026,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,118+2.9%
2024$18,579+0.8%
2023$18,435+2.0%
2022$18,078-0.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1436, Page 458