Skip to content

170 Round Top Rd

Bernardsville, NJ 07924

Built 1960

Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block81
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page56

Building Details

Building Class21
Description2S-F; 2GAR
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage3,855
Acreage3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$464,100
35%
Improvement Value:$860,400
65%
Total Assessment$1,324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,992+2.8%
2024$23,339+1.8%
2023$22,935+1.0%
2022$22,711+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,155,000

From:

To:

Sq Ft3,855DeedBook 7020, Page 1543Recorded1/26/2018

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6621, Page 1476

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 1639, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1960