Skip to content

152 Claremont Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1931

Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block36
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page36

Building Details

Building Class20
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,134
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,200
42%
Improvement Value:$188,500
58%
Total Assessment$326,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,912+8.3%
2024$5,456+2.3%
2023$5,333+2.4%
2022$5,210+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$249,000

To:

DeedBook 5258, Page 2194

Property Sale

Sale
$142,000

To:

DeedBook 1946, Page 264

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 1452, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1931