Skip to content

80 Chapin Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1946

Last Sale Price
$2,075,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block3
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class21
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR110
Sq Footage4,829
Acreage5.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$850,700
38%
Improvement Value:$1,368,700
62%
Total Assessment$2,219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,183+3.2%
2024$38,946+33.0%
2023$29,292+46.0%
2022$20,070-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,075,000

To:

Sq Ft4,829DeedBook 7397, Page 2276Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft4,829DeedBook 7116, Page 1675Recorded5/8/2019

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

Sq Ft4,829DeedBook 6883, Page 3735Recorded7/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1946