Skip to content

78 Seney Dr.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1964

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block40
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page38

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,572
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,600
42%
Improvement Value:$504,100
58%
Total Assessment$868,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,720+2.4%
2024$15,353+1.1%
2023$15,185+2.5%
2022$14,814+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 6807, Page 2629Recorded7/17/2015

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 5180, Page 2719

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 2194, Page 664

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 1975, Page 147

Property Sale

Sale
$152,450
DeedBook 1444, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1964