Skip to content

9 Dana Place

Bernardsville, NJ 07924

Built 1971

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block40
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page38

Building Details

Building Class21
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,624
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,400
35%
Improvement Value:$578,900
65%
Total Assessment$897,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,949+6.0%
2024$15,041+1.3%
2023$14,850+2.6%
2022$14,471+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 6963, Page 2115Recorded6/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1971