Skip to content

84a Anderson Hill Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1950

Last Sale Price
$309,999
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block41
Lot22.01
QualifierCONDO
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page40

Building Details

Building Class21
DescriptionUNIT 1-1276 SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,276
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,700
28%
Improvement Value:$245,000
72%
Total Assessment$341,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,229+2.5%
2024$6,075+2.9%
2023$5,902+5.1%
2022$5,618+3.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$309,999

To:

Sq Ft1,276DeedBook 7324, Page 3071Recorded3/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From:

To:

DeedBook 6884, Page 680Recorded7/5/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6510, Page 1035

Property Sale

Sale
$313,500
DeedBook 5816, Page 3242

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5409, Page 3514

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 5024, Page 3305

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2070, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1950