Skip to content

15 Elmer Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1940

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Nov 1, 2000

Property Information

Block44
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page38

Building Details

Building Class20
DescriptionA-1S-F + 1S-F
Dwellings4
ZoningR5
Sq Footage1,452
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,100
53%
Improvement Value:$221,800
47%
Total Assessment$471,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526+9.8%
2024$7,767+1.2%
2023$7,672+2.1%
2022$7,518+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 2324, Page 259

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 2193, Page 445

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1596, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1940