Skip to content

28 Highview Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1900

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 16, 1991

Property Information

Block52
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page42

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,742
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$296,600
40%
Improvement Value:$452,300
60%
Total Assessment$748,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,317+3.6%
2024$12,854+1.4%
2023$12,678+0.8%
2022$12,580+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft2,742DeedBook 1829, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1900