Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
108 Morristown Rd.
Bernardsville, NJ 07924
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 22, 2001
Property Information
Block64
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page48
Building Details
Building Class10
Description1S-F
Dwellings1
ZoningDCOR
Sq Footage2,420
Acreage1.27
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$872,000
70%
Improvement Value:$368,000
30%
Total Assessment$1,240,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $23,167 | +3.4% |
| 2024 | $22,400 | +1.2% |
| 2023 | $22,134 | -0.3% |
| 2022 | $22,197 | +4.7% |
Property History
No events match the selected filters.