Skip to content

130 Morristown Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block64
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page48

Building Details

Building Class10
Description1S-F
Dwellings1
ZoningDCOR
Sq Footage2,623
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$650,000
65%
Improvement Value:$350,000
35%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,533+3.1%
2024$17,981+0.8%
2023$17,833-0.3%
2022$17,884+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1477, Page 571