Skip to content

27 Woodland Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2009

Property Information

Block74
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page54

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,344
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,400
50%
Improvement Value:$240,000
50%
Total Assessment$479,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,413+3.0%
2024$8,170+2.8%
2023$7,945+2.1%
2022$7,785+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1419, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1927