Skip to content

63 Pickle Brook Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 2000
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1,881,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block89
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page58

Building Details

Building Class22
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,782
Acreage2.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,100
25%
Improvement Value:$1,341,600
75%
Total Assessment$1,788,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,455+2.3%
2024$31,734-17.0%
2023$38,244+1.6%
2022$37,660+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,881,000

From:

To:

Sq Ft6,782DeedBook 7048, Page 10Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 2315, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 2158, Page 676