Skip to content

607 Mine Brook Rd.

Far Hills, NJ 07931

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 28, 2012

Property Information

Block89
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-F;3GAR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage5,051
Acreage5.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$364,700
23%
Improvement Value:$1,205,600
77%
Total Assessment$1,570,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,494+2.1%
2024$27,917+1.7%
2023$27,461+2.8%
2022$26,725+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 5585, Page 368