Skip to content

60 Pickle Brook Rd

Bernardsville, NJ 07924

Built 2002

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jul 14, 2015

Property Information

Block89
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page58

Building Details

Building Class22
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,183
Acreage5.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$658,200
31%
Improvement Value:$1,492,500
69%
Total Assessment$2,150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,989+2.2%
2024$38,151+1.9%
2023$37,441+2.0%
2022$36,706-2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

Sq Ft6,183DeedBook 6813, Page 1082Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$2,495,000
DeedBook 5172, Page 2073

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 5000, Page 2753