Skip to content

36 Page Hill Rd.

Far Hills, NJ 07931

Built 1980

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Aug 21, 2017

Property Information

Block89
Lot11.08
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page58

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,744
Acreage5.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,000
45%
Improvement Value:$648,500
55%
Total Assessment$1,176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,276+3.5%
2024$20,556+3.7%
2023$19,820+2.3%
2022$19,378+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft3,744DeedBook 6985, Page 809Recorded8/25/2017

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft3,744DeedBook 6985, Page 802Recorded8/25/2017

Property Sale

Sale
$1,081,250
DeedBook 6338, Page 1002

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 1739, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1980