Skip to content

591 Mine Brook Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1960

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Dec 2, 1997

Property Information

Block90
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page58

Building Details

Building Class20
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,238
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,500
35%
Improvement Value:$317,500
65%
Total Assessment$490,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,874+1.8%
2024$8,719+1.0%
2023$8,631+0.1%
2022$8,620+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

To: Schumar, Kathleen M.

Sq Ft2,238DeedBook 2146, Page 739

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 1906, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1960