Skip to content

24-3 Douglass Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1967

Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block90
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page58

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,555
Acreage6.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$699,800
47%
Improvement Value:$786,300
53%
Total Assessment$1,486,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,717+3.2%
2024$25,888+4.2%
2023$24,840+0.5%
2022$24,711+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,450,000
Sq Ft4,112DeedBook 7435, Page 3610Recorded4/5/2022

Property Sale

Sale
$1,455,000
DeedBook 6007, Page 3589

Property Built

Built

Year Built: 1967