Skip to content

559 Mine Brook Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1870

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block90
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page58

Building Details

Building Class21
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,646
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,700
27%
Improvement Value:$357,100
73%
Total Assessment$486,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,829+2.0%
2024$8,659+1.5%
2023$8,533+0.7%
2022$8,477+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 7081, Page 1423Recorded11/2/2018

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5934, Page 245

Property Sale

Sale
$237,100
DeedBook 5004, Page 3017

Property Sale

Sale
$265,900
DeedBook 2262, Page 221

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 1876, Page 600

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1590, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1870