Skip to content

540 Mine Brook Rd

Bernardsville, NJ 07924

Built 1939

Last Sale Date
Apr 23, 2002

Property Information

Block94
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page60

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,610
Acreage6.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$633,100
60%
Improvement Value:$418,600
40%
Total Assessment$1,051,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,975+2.1%
2024$18,591+0.5%
2023$18,506-0.1%
2022$18,524+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939