Skip to content

16-22 Mine Brook Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Commercial

Last Sale Price
$987,000
Last Sale Date
Feb 26, 2020

Property Information

Block99
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
Description2S-F
Dwellings1
ZoningD-CO
Sq Footage8,760
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
29%
Improvement Value:$1,060,000
71%
Total Assessment$1,485,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,099+7.4%
2024$24,309+17.5%
2023$20,686-9.9%
2022$22,955+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$987,000

From:

To:

Sq Ft8,760DeedBook 7228, Page 935Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 1426, Page 500