Skip to content

4 Mine Brook Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Commercial

Last Sale Price
$1,510,000
Last Sale Date
Dec 31, 2013

Property Information

Block99
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
Description2S-F
Dwellings1
ZoningD-CO
Sq Footage7,922
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
31%
Improvement Value:$1,130,000
69%
Total Assessment$1,630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,442+1.6%
2024$28,990-0.3%
2023$29,078-0.3%
2022$29,161+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,510,000

From:

To:

Sq Ft7,922DeedBook 6700, Page 3377Recorded2/14/2014