Skip to content

8 Mine Brook Rd

Bernardsville, NJ 07924

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2009

Property Information

Block99
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
Description2S-F
Dwellings1
ZoningD-CO
Sq Footage5,739
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
29%
Improvement Value:$930,000
71%
Total Assessment$1,310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,656+2.6%
2024$23,063+0.9%
2023$22,868-5.3%
2022$24,154+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1454, Page 616