Skip to content

643 Winsor Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1919

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block100
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,500
55%
Improvement Value:$206,600
45%
Total Assessment$462,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,902+6.9%
2024$9,262+11.2%
2023$8,327+0.8%
2022$8,261-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,496DeedBook 7527, Page 905

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,496DeedBook 7387, Page 1524Recorded9/29/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1764, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1919