Skip to content

528 Watchung Road

Bound Brook, NJ 08805

Built 1927

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block89
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,500
47%
Improvement Value:$267,200
53%
Total Assessment$503,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696+3.0%
2024$10,380+13.6%
2023$9,137+2.2%
2022$8,943-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,498DeedBook 7387, Page 2452Recorded9/30/2021

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 5829, Page 101

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1857, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1927